Максим Черненок: "Квартира з мансардним поверхом як альтернатива заміському будинку"

Поступовий відхід від типового проектування і зведення житлових будинків, що спостерігається в Україні останні 20 років, обумовив широке застосування скатної покрівлі, а використання горища для розміщення житлових приміщень на сьогодні стає вже правилом. Ідея експлуатації приміщення під дахом як житла належить французькому архітекторові й конструктору ХVІІ ст. Франсуа Мансару, на честь якого мансарда й отримала свою назву. Із часів Мансара й до середини ХХ ст. господарями таких жилих приміщень були бідні люди, у яких не вистачало коштів, щоб мати гідне житлом (достатньо згадати твори Ф.М.Достоєвського). Дешевизна подібних приміщень пояснювалася неможливістю захистити їх власників від зміни погодних умов.

Але ситуація починає змінюватися в 40-х роках ХХ ст., коли в повоєнній Європі гостро постала проблема забезпечення мешканців міст житлом. Тоді й розпочалося заселення горищ із влаштуванням утеплення, вентиляції, освітлення і опалення. Цьому певною мірою сприяло й удосконалення будівельних технологій.

Сьогодні ж ситуація перевернулася, так би мовити, з ніг на голову. Популярність квартир з мансардним поверхом все більше й більше зростає, що цілком зрозуміло. Конструкція даху будинку дозволяє створити в приміщенні такого типу просто неповторний інтер'єр, зробити її своєрідною. Мансардні вікна не тільки наповняють кімнату надзвичайно великою кількістю світла (на 40% більше порівняно зі звичайними), а й цілком вдало вписуються в дизайнерський задум господаря. При цьому при облаштуванні мансарди тепловтрати будівлі через дах скорочуються на 25%. А головне - дозволяє отримати суттєву "надбавку" житлової площі. Тому в даний час мансарда з дешевого і другорядного житла, можна сказати, нижчого ґатунку, перетворилася на елітну житлову площу.

Існують 2 види планування мансарди. Перший - це студійний, або відкритий, який найчастіше використовують представники творчих професій і молоді люди; другий - це комірчастий, коли мансардний поверх розбивається на кімнати. Другий є більш затребуваним у випадку, якщо в квартирі живе велика родина. Утім відкрите планування такого приміщення також може зробити його багатофункціональним: достатньо лише правильно розташувати несуцільні або прозорі перегородки.

Мансардний поверх чудово підходить для обладнання на ньому дитячої кімнати, спальні, робочого кабінету, бібліотеки, тренажерної зали або ж ванної кімнати. Так, влучним варіантом можна назвати облаштування на цьому поверсі дитячої кімнати, що знаходиться поодаль від кімнат для дорослих. Створивши на мансардному поверсі кімнату для дитини, ви захистите її від своїх нічних пересувань, забезпечивши їй міцний і здоровий сон. До того ж для дитини мансарда - це незвичайний, майже казковий світ з похилими стінами, величезними вікнами, спеціальними сходами; все це повинно неодмінно сподобатися їй.

На мансардному поверсі можна розташувати спальню або кімнату для гостей. Якщо площа дозволяє, то там же можна розташувати ще одну ванну, що позбавить останніх від необхідності заради ранкового душу спускатися на нижній поверх. Лежачи ввечері в ліжку, ви зможете насолоджуватися тишею і зоряним небом.

Кабінет під дахом - також чудова ідея. Розташувавши його на другому (мансардному) поверсі, ви створите собі ізольовану й відокремлену кімнату, яка захистить вас від квартирної метушні й дозволить поринути з головою в роботу. А якщо ви ще й творча особистість, такий кабінет, безсумнівно, порадує вас.

Якщо для підтримання здорового способу життя й гарної спортивної форми ви приділяєте багато часу заняттю спортом, вдалою ідеєю буде облаштування в мансарді тренажерної зали.

Що ж стосується внутрішнього оздоблення, мансарда може мати стіни як вертикальні, так і з нахилом. Найвищу її частину, де висота стелі має сягати 2,5 м, потрібно залишити для проходу. На стиках підлоги зі стелею можна обладнати різні стелажі, скрині для білизни або буфет для посуду. Спальні місця, як і інші меблі, бажано розмістити біля подовжених стін, що теж можуть мати достатню висоту - від підлоги до нахилу стелі 1,8-1,9 м. Оскільки підхід до цих стін незручний, площу підлоги біля них застосовують, як привило, для крісел і ліжка. Там, де висота мансарди не перевищує 1,6 м., найкраще вбудувати шафу. Проте не варто забувати, що це приміщення створено для простору, тому його не слід перевантажувати зайвими меблями. Більш стильний вигляд тут матимуть витончені предмети дизайну (інтер'єру).

Інтер'єр мансарди може бути будь-яким - від кантрі до хай-теку. Щоб вона була комфортною, дизайнери рекомендують використовувати в опорядженні підлоги і стін матеріали однакових тонів (бажано світлих). Причина в тому, що темні кольори створюють ефект зменшення й без того не дуже просторого приміщення.

Крім природного світла на мансардному поверсі обов'язково має бути і штучне освітлення. У кімнатах встановлюють декілька освітлювальних приладів над кожною із зон багатофункціонального призначення (над письмовим столом, над ліжком тощо). За допомогою світла (іноді декількох дзеркал) можна досягти враження, що габарити кімнати доволі широкі.

Зрозуміло, що обладнання мансарди завдасть її господарям певних труднощів і проблем. Але якщо ви все ж таки зважитесь на це й доведете задуману справу до кінця, нагородою за вашу працю буде затишне й комфортне життя, наповнене романтизмом і казковістю.